Petice za domácí péči

16. 9. 2019 14:59 Dne 29.8.19 jsem požádal na jednání Rady Statutární město Pardubice o podporu petice na záchranu domácí péče, kterou organizuje Charita Česká republika a u nás v Pardubicích Oblastní charita Pardubice.

Petiční akce Doma je doma má pomoci zachránit domácí zdravotní péči. Organizátoři již nasbírali desetitisíce podpisů. Smyslem petice je, aby politici zodpovědně řešili dlouhodobou podfinancovanost domácí zdravotní péče a tím zabránili hrozícímu kolapsu. Chceme, aby nemocní a umírající mohli zůstat v pohodlí domova se svými rodinami a dál měli možnost využívat domácí péči placenou ze zdravotního pojištění, která je dostupná pro každého. Je to navíc pro stát výrazně levnější než lůžko akutní nebo následné péče v nemocnicích.

Domácí zdravotní péče bohužel v současné době živoří. Pojišťovny tuto péči hradí nedostatečně, což má za následek úbytek zdravotních sester. Ty, které zůstávají, jsou pak přetížené. Pacientů přibývá a bylo by jich ještě více, kdyby mohli být z akutních lůžek v nemocnicích propuštěni a měl by se o ně doma kdo postarat. Zdravotní sestry v domácí péči mají výrazně nižší platy než v nemocnicích. Přitom jsou též vysokoškolsky vzdělané a často si musí v terénu poradit i bez lékaře. Na podobné vytloukání klínu klínem jsem pana ministra upozorňoval již při setkání se zdravotníky v Pardubické nemocnici minulý rok. Navýšení platů v jednom segmentu zdravotních sester způsobí nedostatek v jiném. Dosud byly sestry v domácí péči trpělivé, ale když vidí, že dlouhá jednání nikam nevedou, mají právo se ozvat! Každá trpělivost má své meze. Všechny zdravotní sestry mají právo na spravedlivou odměnu!

Kvalitní vláda by se měla postarat o své staré nebo nemohoucí občany, tato současná pro ně mnoho nedělá.

Text petice, stejně jako podpisové archy, je k dispozici během úředních hodin na podatelně historické radnice na Pernštýnském náměstí.  O její zpřístupnění lze požádat pracovnice podatelny v pracovní dny od 8:00, v pondělí a ve středu do 17.00, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:30.

Děkuji kolegyním a kolegům radním za podporu. ✍️

Další fotografie: